SON DAKİKA…RTÜK, CHP’li vekilin Türk ordusuna yönelik “satılmış” sözlerini sarf ettiği yayına ilişkin inceleme başlattı - Üstün Haber Gazetesi

SON DAKİKA…RTÜK, CHP’li vekilin Türk ordusuna yönelik “satılmış” sözlerini sarf ettiği yayına ilişkin inceleme başlattı

Dün akşam bir televizyon programına katılan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır‘ın orduya yönelik sözleri tepki çekti. Tank-palet fabrikasında Katar’ın ortaklığına ilişkin anlaşmayı gündeme getirirken Türk ordusu için “Öyle bir noktadayız ki; Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin ordusu Katar’a satılmış. 20 milyon dolara satıldığı söyleniyor, 50 milyon dolara satılmış” ifadelerini kullanan Başarır’a başta Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar olmak üzere pek çok siyasi isimden tepki geldi. RTÜK de söz konusu cümlelerin geçtiği yayına ilişkin inceleme başlatıldığını duyurdu.

“ORDUMUZA DİL UZATMAYA KİMSENİN HAKKI YOKTUR”

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin’in Twitter hesabından paylaştığı duyuruda, “Bir haber kanalındaki canlı yayın esnasında program katılımcılarından birinin kahraman ordumuza yönelik kullandığı çirkin ifadeleri kabul etmek mümkün değildir.

Kültürümüzde Peygamber Ocağı olarak kabul edilen Türk Silahlı Kuvvetleri aziz milletimizin yüz akıdır. Sınırlarımızın içinde ve dışında kahramanca mücadele ederek gönül coğrafyamızın güvenlik ve huzurunu tesis eden ordumuza dil uzatmaya kimsenin hakkı yoktur. Sorumluluk alanımızda olan ve her kesimden insanın takip edebileceği bir yayında dile getirilen hadsiz sözler yakın takibimiz altındadır. İlgili yayın hakkında Üst Kurul uzmanlarımızca inceleme başlatılmıştır” denildi.

GAYR-İ MİLLİ DİLİ ŞİDDETLE KINIYORUZ”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, hukuk çerçevesinde hesabının sorulacağını belirterek şu açıklamayı yaptı: “Şahsi ihtiras ve hevesleri için kahraman, fedakar Türk Silahlı Kuvvetleri’ne, Mehmetçiğe hakaret eden, asil milletimiz tarafından zaten mahkum edilen bu gayr-i milli dili şiddetle kınıyor, bunun hesabının hukuk çerçevesinde sonuna kadar sorulacağını, konunun yakın takipçisi olacağımızı herkesin bilmesini istiyoruz”

“ŞEREFLİ ORDUMUZA HAKARET EDENLERİ LANETLİYORUM”

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın katıldığı televizyon programında kullandığı ifadeler sonrası bir tepki de İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan geldi. Altun açıklamasında şunları söyledi: “Şerefli ordumuza hakaret edenleri lanetliyorum. Ordumuz birilerinin siyaseti baskılamak için istedikleri zaman göreve çağıracakları bir vesayet odağı değildir. Silahlı kuvvetlerimiz, ülkemizin etkin bir bölgesel güce dönüşmesine katkı sunan büyük, güçlü ve şerefli bir ordudur”

Son Dakika! RTÜK, CHP'li vekilin Türk ordusuna yönelik 'satılmış' sözlerini sarf ettiği yayına ilişkin inceleme başlattı