Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100508 Library:100236 in /ssd2/ustunhaber/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1653
İyi yakalandılar! CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve HDPKK’dan ülkeye ihanet gibi anayasa metni - Üstün Haber Gazetesi

İyi yakalandılar! CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve HDPKK’dan ülkeye ihanet gibi anayasa metni

Gizli Anayasa tartışmaları gündemdeki en sıcak başlıklardan biri olmaya devam ediyor. Son dakika haberine göre CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve HDPKK’nın oluşturduğu Millet İttifakı’nın “Herhangi bir anayasa çalışmamız yoktur” şeklindeki sözlerini yalanlayan delil niteliğinde yeni açıklamalar ortaya çıktı. “Anayasa çalışmamız yok” diyen Meral Akşener’in geçen yıl, “24 Haziran’dan itibaren yürüttüğümüz bir anayasa taslak metnimiz var” dediği, Lütfü Türkkan’ın ise “CHP’li bir isim anayasa hazırlamak için bize mail attı” ifadelerini kullandığı belirlendi. Nuri Okutan, Şenol Sunat ve Aytun Çıray gibi isimlerin de anayasa planlandığını doğrulayan sözler kullandığı öğrenildi.

Ülkeye ihanet gibi anayasa metni

İYİ Parti’den ihraç edilen Ümit Özdağ’ın ifşa ettiği ancak ittifak ortaklarının reddettiği anayasa taslak metninin, geçmişte İYİ Parti tarafından dillendirildiği ortaya çıktı. Arşiv kayıtları, “Anayasa çalışmasında bulunmadık” diyen İYİ Parti’nin iddiasının gerçeği yansıtmadığını somut örneklerle gözler önüne serdi.

      5 YALAN 5 İTİRAF

İddiaları reddeden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in geçen yıl 28 Temmuz’da, “24 Haziran’dan itibaren yürüttüğümüz bir anayasa taslak metnimiz var.” dediği ortaya çıktı. Ancak aynı Meral Akşan, 18 gün önce, 12 Kasım’da kendisini yalanlayarak, “Hiçbir siyasi oluşum, platform, şahıs, partiyle herhangi bir anayasa çalışmamız yoktur” ifadelerini kullandı.

CHP DAVET ETTİ

 

İYİ Parti Grup Başkan Vekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ise, 19 Eylül 2019’da Youtube’daki bir programda, anayasa çalışması konusunda CHP’den davet aldıklarını söyledi. Türkkan, “Bizi HDP ile birlikte anayasa yapmaya davet ettiler. CHP’li isim bize bir mail attı. Anayasa hazırlamaya, mail yoluyla bildiri atıyorlar. Biz başladık, siz de gelin demek çok gayri ciddidir. Biz kendimiz çalışma içerisindeyiz” diye konuştu. Aynı Türkkan, geçen hafta 15 Kasım’da Twitter’da Kemal Kılıçdaroğlu’nun anayasa görüşmelerini inkar eden açıklamasını paylaştı.

‘KARDEŞLİK ANAYASASI İÇİN BİR ARAYA GELDİK’

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı ve Isparta Milletvekili Nuri Okutan, 5 Aralık 2019’da parti genel merkezinde katıldığı bir etkinlikte, “Demokratik iyileştirilmiş Parlamenter Sisteme dönebilmek için anayasa değişikliği, seçim sistemi değişikliği, Siyasi Partiler Kanunu’nda değişiklik yapılması gerekmektedir, bunun için altyapı çalışmalarını yapıyoruz.” dedi.

 

Geçtiğimiz 12 Kasım’da ise, “İftiracılara gelsin. Biz ne HDP ile ne CHP ile ne SP ile herhangi bir anayasa çalışması yapmadık. Nokta.” dedi.

İYİ Parti Eğitim Politikaları Başkanı ve Ankara Milletvekili Şenol Sunat, 16 Ağustos 2019’da Yeniçağ gazetesine, “Geçmiş yıllardan beri anayasa konusu ile ilgili birikimimiz var zaten. Konuyla ilgili uzmanlardan görüşler alıyor ve tartışıyoruz. Başkanlığını yaptığım hukukçuların yer aldığı komisyonla 24 Haziran’dan beri çalışmalarımızı hızla sürdürdük. İlkelerimizi belirledik.” ifadelerini kullandı. Yeni bir anayasa üzerinde çalışıldığı iddiasını reddeden Sunat, 12 Kasım’da ise twitter’da, “Hiçbir siyasi oluşum, platform, kişi, partiyle herhangi bir Anayasa çalışmamız yoktur, nokta” iletisini paylaştı.