Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100508 Library:100236 in /ssd2/ustunhaber/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1653
250 MİLYON LİRALIK BORÇLANMA TALEBİ MECLİS ÜYELERİNİN OYBİRLİĞİYLE KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ - Üstün Haber Gazetesi

250 MİLYON LİRALIK BORÇLANMA TALEBİ MECLİS ÜYELERİNİN OYBİRLİĞİYLE KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2020 Yılı Kasım Ayı Toplantısı’nın İkinci Birleşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda Büyükşehir Belediyesi’nin Stratejik Planı çerçevesinde, kentte ihtiyaç duyulan yatırımlar için İller Bankası veya ticari bankalardan 250 milyon liraya kadar kredi kullanma yetkisi ile ilgili Başkan Vahap Seçer’e yetki verilmesi konusu, tekrar Meclis gündemine geldi. Madde oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edildi.

Yatırımlarda pandemiden kaynaklı 2-4 aya kadar gecikmeler yaşandığını, ancak eylül ayından sonra yatırımların hızlandığını anlatan Seçer, “Yatırım programına aldığımız yatırımların yıl sonu itibariyle gerçekleşme oranı yaklaşık yüzde 80’leri bulacak. Pandemiye rağmen bu önemli bir rakamdır. Eğer pandemi şartları elimine edilmiş olsaydı ya da pandemi olmamış olabilseydi biz yüzde 100 gibi bir program gerçekliğine ulaşmış olacaktık ki bu da çok büyük bir başarıdır” dedi.

Mali tablo ile ilgili Meclis üyelerini bilgilendiren Seçer, MESKİ ve Büyükşehir Belediyesi’nin borçlarının 31 Ekim itibariyle devraldıkları döneme göre 3’te 1 oranında azaldığını belirterek, “Devraldığımız 2 kurumun borcu yaklaşık olarak 3 milyar liraydı. Şu anda 2 milyar civarında bir borç yükümüz var” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2020 Yılı Kasım Ayı Toplantısı’nın İkinci Birleşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında, Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Toplantıda komisyonlara havale edilen 29, idareden gelen 3 ve gündem dışı 3 madde olmak üzere toplam 35 madde görüşüldü. Toplantıda, kentin ihtiyaç duyduğu yatırımların yapılması amacıyla İller Bankası veya ticari bankalardan 250 milyon liralık kredi kullanımına ilişkin yetkinin Başkan Seçer’e verilmesi konusu yeniden gündeme geldi ve görüşülmek üzere komisyona sevk edildi. Mali tabloyu da anlatan Seçer, MESKİ ve Büyükşehir Belediyesi’nin borç yükünün 3 milyar liradan 2 milyar liraya indiğini anlattı.

Borçlanma talebi Mayıs ayında da gündeme gelmişti